טיפול רגשי וטיפול הנעזר בבעלי חיים בתל אביב

טיפול רגשי לילדים בתל אביב

שלום, שמי דודי ואני עובד סוציאלי קליני (M.S.W.), מומחה בטיפול רגשי בילדים עם התמחות נוספת בחינוך המיוחד (.M.A) ובטיפול רגשי בעזרת בעלי חיים בתל אביב.
היום יותר מבעבר הורים פונים לקבלת טיפול רגשי עבור ילדם. הסיבה המרכזית היא המודעות לחשיבות במתן טיפול בתקופת הילדות בה ילדים חשופים להרבה גירויים והתמודדויות מורכבות בעוד שחסרים להם הכלים והיכולת לעיבוד רגשות בשונה ממבוגרים.

מה זה טיפול רגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים הוא טיפול המאפשר לילד להביע רגשות מופשטים ולתאר חוויות חיים באופן לא מילולי. הטיפול נעשה באמצעות כלים ושיטות המותאמים לשלב ההתפתחותי, השפתי והרגשי של הילד אשר מסייעים לו להביע את המצוקות והבעיות בדרך יצירתית והשלכתית שאינה מאיימת.

האמצעים בהם אני נעזר בטיפול כוללים משחק טיפולי במגוון אביזרים, חומרי יצירה, ספרי ילדים, כלי נגינה ובעלי חיים. לכל אחד מן הכלים והאמצעים תרומה ייחודית אשר שילובם בטיפול מקדמים את הילד ומביאים לשיפור בתחום הרגשי, החברתי וההתנהגותי.

כמו כן, הטיפול מסייע לפתח כישורים של וויסות רגשי שכה חשובים בהתמודדות עם מצבים של מצוקה רגשית. הילד לומד להתאים את עוצמת הרגשות בהתאם למשימות בחייו ולהביע אותן בהתאמה לציפיות הסביבה. כך גם תחושת הערך העצמי והשליטה העצמית מתחזקת אשר מביאה לשיפור בתפקוד הכללי וביחסיו עם בני המשפחה והחברים.

תהליך הטיפול

הפנייה לטיפול מגיעה מתוך האמונה והתקווה של ההורה באפשרות של שינוי, צמיחה והקלה במצוקה של הילד.
אני מאמין כי הבסיס לשינוי שכזה מתחיל קודם כל בהתאמת הטיפול לצרכיו של הילד וסביבתו. טיפול שכזה מתקיים בסביבה טיפולית תומכת ובטוחה המאפשרת לילד זמן להתבוננות בעולמו הפנימי ולביטוי חופשי של תחושותיו.
בנוסף אני מאמין כי טיפול רגשי עם ילד כרוך ביצירת קשר המבוסס על הקשבה והכלה לא שיפוטיים מצדו של המטפל. מניסיוני למדתי שדרך הקשר הטיפולי מחדש הילד את תחושת האמון והביטחון עם הסביבה ומתרגל את כישוריו החברתיים.
אני רואה בקשר אתכם, ההורים, ובשיתוף הפעולה כחלק חיוני בהצלחתו של הטיפול בילד. אני מעדכן אתכם באופן שותף על מצבו של הילד והתקדמותו, אנו נקיים מפגשי הדרכה וליווי בהם תקבלו ידע וכלים מעשיים בהתמודדות מול הילד, ועל פי הצורך נשמור על קשר טלפוני לצורך התייעצויות ומתן עזרה בזמן אמת.

למי מתאים הטיפול וכיצד הוא נערך

המשפט השכיח שאני שומע מהורים שפונים לטיפול הוא "הילד כבר לא אותו ילד", שהכוונה היא שינוי בתחום הרגשי, החברתי או ההתנהגותי בשל מצוקה או בעיה עמן מתמודד הילד. הפניה יכולה לבוא גם לאור הצורך של ההורים לקבל ידע וכלים כדי לסייע בעצמם לילדם.

הטיפול מתאים לילדים המתמודדים עם פחדים (פוביות) וחרדות, טראומה, אובדן, גירושין, עליה לכתה א' או מעבר בין מסגרות, דחייה חברתית, התפרצויות זעם ואלימות, מצבי רוח משתנים ודיבור מתמשך על מוות ואובדנות. בנוסף גם לקויות והפרעות התפתחותיות מסוג קשב וריכוז, לקויות למידה, אוטיזם, אלימות סלקטיבית, הפרעת התנגדות (ODD) והתנהגות.

בקליניקה אני מטפל מגיל הגן ועד גיל התיכון. המפגש הראשון והשני מוקדשים להיכרות אתכם ההורים, ולאחריה עם הילד, כדי לקבל את המידע הדרוש בהבנת מצוקתו של ילדכם, להסביר אותה בבהירות, ובחשיבה משותפת נחליט על מטרות טיפול ברורות, שאני אציג את תכנית הטיפול ואת הכלים שילדכם יקבל על מנת להבטיח את הצלחתו.

הטיפול נערך אחת לשבוע ונמשך כ-50 דקות, שאת ההורים אני פוגש אחת לכמה שבועות.

טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים (AAT – Animal Assisted Therapy)

אחד העזרים שאני משלב בטיפול רגשי עם הילד הם בעלי חיים. טיפול זה מתבסס על קשר חברתי ומערכת יחסים רגשית בין הילד, המטפל ובעל החיים. תרומתם של בעלי החיים לטיפול נובעת קודם כל מעצם נוכחותם בחדר אשר מספקת תחושות חיוביות של קבלה, אמון וביטחון וחוסר שיפוטיות, שכן הם נתפסים כלא ביקורתיים או עסוקים במגרעות של הילד.

השיקולים האם לשלב בעלי חיים בטיפול ובאיזה שלב מתקבלים בהתאם לצרכיו של הילד, לתרומה הייחודית של בעל החיים בקידום מטרות הטיפול תוך שיתוף של ההורים.

לטיפול רגשי בעזרת בעלי חיים תרומה ייחודית בכמה היבטים:

בהיבט הרגשי נוכחות בעל החיים מהווה זרז וגשר עבור ילדים המתקשים לבטא רגשות ומחשבות. האפשרות למגע חם ואינטימי עם בעל החיים מקנה תחושת רוגע ומסייעת בוויסות חושי.  כמו כן החיה מעוררת טווח רחב של רגשות, זיכרונות וחוויות עבר אשר ניתנות לעיבוד באמצעות השלכה של הילד על החיה.

בהיבט החברתי המפגש עם החיה מזמן מגוון אינטראקציות חברתיות הכוללות פעולות של טיפול והענקה של הילד כלפי בעל החיים, האכלה, פעילות של היגיינה ומשחק טיפולי (Play Therapy), תוך התחשבות בצרכיו של בעל החיים אשר מסייע בשיפור דחיית סיפוקים. בדרך זו משפר הילד את כישוריו החברתיים באופן הקרוב ביותר למציאות החיצונית אך עדיין במרחק רגשי ובטוח בתוך חדר הטיפול. אם התקדמות הטיפול נראה כי הילד יישם את אשר למד ותרגל במצבים חברתיים בחייו האישיים שמחוץ לכותלי חדר הטיפול.

מבחינה פסיכולוגית אינטראקציה טיפולית מגוונת עם החיה מאפשרת לילד לחזק את הערך העצמי ותחושת המסוגלות, להתמודד עם תחושות של פחד וחרדה ולהפחיתן משמעותית, לפתח ולתרגל יכולות של אמפתיה-הכלה-סובלנות וסבלנות, להביא לדחיית סיפוקים וניהול כעסים, ולהחזיר לו את תחושת השליטה על חייו ועל גורלו.

למי מתאים הטיפול בעזרת בעלי חיים

כיום משולבים בעלי חיים כעזר טיפולי במסגרות טיפוליות וחינוכיות ברחבי הארץ. בקליניקה עם החיות אני מטפל בילדים עם לקויות והפרעות התפתחויות כגון: קשב וריכוז, קשיים חברתיים-רגשיים על רקע התמודדות עם לקויות למידה, אוטיזם, הפרעת התנהגות והפרעות נפשיות. בנוסף הטיפול מסייע בשינו דפוסי התנהגות לא מסתגלות, בהכנה למעברים בין מסגרות חיים, התמודדות עם דחייה חברתית וחוסר מקובלות חברתית.

קבוצות הורים וילדים

לצד הטיפול הפרטני, אנו מקיימים קבוצות. קבוצת הורים מיועדת למתן תמיכה, הקניית ידע וכלים בתחום ההורות, שיטות ליישום סמכות הורית, דרכי התערבות הורית והתמודדות בהתאם לשלב ההתפתחות של הילד ובשעת משבר. קבוצת ילדים עוסקת בהקניית כישורי חיים – חברתיים, רגשיים והתנהגותיים, באמצעות תרגול ומשימות חווייתיות. קבוצת הילדים נועדה גם לספק חוויה מתקנת ומעצימה על רקע דחייה וחוסר מקובלת חברתית.

אודות המטפל

נעים מאוד, שמי דודי רז ואני עובד סוציאלי קליני M.S.W., בעל תואר שני נוסף בהצטיינות בחינוך מיוחד עם התמחות בלקויות למידה ואוטיזם, בעל תעודת הוראה לחינוך המיוחד ומטפל מומחה בעזרת בעליי חיים.

יש לי ניסיון של 17 שנה בעבודה עם ילדים ומשפחותיהם ואני עושה זאת באהבה גדולה לתחום ומאמין בתרומה הרבה שיש לטיפול הרגשי להציע לילד ולהמשך עתידו.

לאורך השנים טיפלתי בילדים ומבוגרים במסגרות טיפוליות וחינוכיות, ביניהן במרכז לבריאות הנפש "אברבנאל" ומרפאת "רמת חן", גנים ובתי ספר לילדים עם לקויות והפרעות התפתחותית. כיום עובד בעמותת "עמך" ביחידה לטיפול בילדים ונוער וביחידה לטיפול במבוגרים, ומטפל בקליניקה פרטית. במקביל אני מרצה באקדמיה וכותב מאמרים בתחומי העשייה הטיפולית.

נשמח לענות על שאלות

  שמכם

  כתובת הדוא"ל:

  טלפון ליצירת קשר:

  נא לציין את נושא הפנייה (חובה)

  תוכן ההודעה

  דילוג לתוכן